Mozek v pohybu

08.08.2017
Milujeme pohyb. Víme, že důležitý pro naše tělo. Ale také víme, jak je důležitý i pro naši mysl. A pokud jde o mysl, míním tím emoce, postoje i mozkové funkce obecně. A víte, že pokud se naučíte nějaký nový komplexní pohyb, děje se malé kouzlo? Komplexním pohybem mám na mysli něco náročného, ​​nového, pohyb, který zahrnuje celé tělo. Nechci zacházet do mnoha detailů, ale tohle je to kouzlo.

Zlepšení propriocepce - představte si, že ve vašem mozku existuje mapa vašeho těla - jsou tam zakreslená velká města a hlavní silnice, takže zhruba víte jak se kam dostat. A teď si představte, že někdo tu mapu aktualizuje, dokreslí všechny malé vesnice, menší silnice a cesty, a dokonce i tu cyklistickou stezku podél řeky. To vám umožní najít si mnohem snažší cestu a rozhodnout se, kudy chcete jet. No, a s naším tělem je to stejné, komplexní pohyb pomáhá vytvářet mapu vašeho těla s většími detaily pro jeho lepší funkci a kontrolu. A stejně jako si nyní můžete vybrat trasu - nejrychlejší, nejjednodušší, malebnou podél řeky, vyhnout se kopci, nebo naopak si ten kopec přidat jako malou výzvu, nyní můžete dělat s vaším tělem totéž - je efektivnější, silnější a rychlejší.

Podpora synaptogenezi - možná se radši ani neptejte... Ok, prostě pomáhá budovat více neuronových spojení pro lepší mezibuněčnou komunikaci a přenos signálů. S tím je spojené zlepšení mnoha kognitivních funkcí - paměti, pozornosti, pohotovosti nebo výkonné funkce mozku, včetně emocionální seberegulace. Není to skvělé? Představte si, že se vám právě podařil váš první volný stoj o rukou. Cítíte se skvěle, že? Ale také jste zároveň získali malý bonus - budete si lépe a více pamatovat, bude snazší se naučit nové věci a váš mozek nyní může lépe dešifrovat problémy a pomoci vám se rychleji rozhodnout.

Stimuluje odměnu - jednoduše řečeno, dělá vás šťastnými a navozuje pocit úspěchu, mozek se zaplavuje dopaminem a cítíte se skvěle. Fakt, že jste dosáhli něčeho nového, komplikovaného, ​​obtížného - prostě se musíte cítit dobře. A dokonce i introverti (věřte mi, vím, o čem mluvím) budou na večírcích předvádět vzepření předkmihem do rozporu střemhlav nebo jak zvládají chůzi po rukou (tímto v žádném případě nedoporučuji pití alkoholu v kombinaci s jakýmkoliv vzpíráním, rozporem střemhlav nebo i jinak nebo stoji o rukou).

Trochu jsem se rozpovídal, ale tohle téma mě nadchlo. Lidské tělo a jeho funkce mi přijde fascinující ve všech ohledech. A abych byl upřímný, můj mozek je momentálně také troche zaplaven dopaminem. Dal jsem se na cestu k tomu, abych se stal kondičním trenérem. A na téhle cestě se snažím zvládnout nové, velmi komplexní, pohyby. Zjistil jsem se, že to není snadné, zabere to spoustu času a vynaloženého úsilí. A také spoustu nepovedených pokusů... Ale se vám to podaří, budete na sebe pyšní. A začnete vyhlížet novou výzvu, ať už jde o nový komplexní pohyb, výzvu v práci nebo ve životě. Nezáleží na tom, jednoho cíle jste dosáhli a není nic, co by vás zastavilo před tím dalším. Takže jediné, co mohu dodat je, najděte si svojí výzvu a po úspěšném splnění budete připraveni na další krok.